|
Астрахан №1 орта мектебі
| |||||||||||||||||
Күні:16.11.17 |
Мұғалімнің аты-жөні:Айтмагамбетова Маржан Жаксылыковна | |||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқаноқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтақырыбы |
Жай бөлшектерді салыстыру; | |||||||||||||||||
Осы сабақта күтілетін нәтижелер |
Жай бөлшектерді салыстыру ережелерін біледі, қолдана алады | |||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.2.16 жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - жай бөлшектерді салыстыра алады;. Көптеген оқушылар:жай бөлшектерді салыстыруережелерін қолданып есептер шығарады. Кейбір оқушылар: жай бөлшектерді салыстыру ережелерін басқаларғатүсіндіре алады.
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - бөлшектерді салыстыруды түсіндіреді; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының ..., үлкен (кіші) болса, ... ; - алымдары әртүрлі және бөлімдері әртүрлі бөлшектерді салыстыру үшін ... керек; - бөлімдері бірдей екі бөлшектің ... сол бөлшек үлкен болады; | |||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту
|
-өмірбойыбілімалуғабейімделеді; -Дұрысшешімқабылдауүшін, қоғамдықөміргеқатысуүшіншығармашылықжәне сын тұрғысынанойлауқабілетінқалыптастыру; | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Информатика, жаратылыстану | |||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация | |||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер Аралас сандар Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру | |||||||||||||||||
Сабақ түрі |
Жаңа сабақ | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-шаралар |
Дереккөздер | ||||||||||||||||
Басы 2 мин
5 мин
Ортасы 10 минут
10 мин
7 мин
5 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал орнату: Оқушылар шеңберге тұрып, үш тілде амандасады: Қызыл алақан суретін көтергенде – қазақша, сары- орысша, жасыл түсті- ағылшын тілінде. Қобдишадан Қызыл, сары және жасыл түсті қағаз төртбұрыштарды алып, түсіне қарай шағын топтарға бірігеді Топ атаулары:Дұрыс бөлшек, Бұрыс бөлшек, Аралас сан. Оқушыларға бағалау парағы ұсынылады. Бағалау парағында сабақта орындалатын тапсырмалардың бәрі жазылған. Әрбір жұмыстын түрі аяқталғанда оқушылар өзін өзі бағалап ұпай қойып отырады. «Миға шабуыл»сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын туғызу. Сабақтың тақырыбын мақсатын айқындауға ынталандырамын. Слайдқа шығарылған бөлшектерді оқиды, түрін анықтайды, алымы мен бөлімін атайды. Мұғалім: Жай бөлшектермен нені істеуді сендер білесіңдер? Жауабы: Оқуды, жазуды, қысқартуды, ортақ бөлімге келтіруді, бұрыс бөлшекті аралас санға ауыстыруды. Сұрақ:Жай бөлшектерді Салыстыруды білемізбе? Сабақтың мақсатын айқындау II. Жаңа сабақ.Жай бөлшектерді салыстыру ережелерін тұжырымдау үшін оқушыларға әрбір шағын топқа сурет бойынша тапсырма беріледі. Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс. Жаңа білімді бұған дейінгі біліммен байланыстырады. Түсінігімізді жетілдіруге жол ашады. Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.
1-топқа:
2-топқа:
3-топқа Топтық жұмыс барысында тапсырманы жан жақты талдап, ақылдасып жай бөлшектерді салыстыру ережелерін тұжырымдап шығарады.
Жай бөлшектерді салыстыру ережесі : 1) бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысының алымы кіші болса, сол жай бөлшек кіші, ал қайсысының алымы үлкен болса, сол жай бөлшек үлкен болады.
және ;
олай болса 2) Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады. және ; олай болса
3) Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру үшін, оларды ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру ережесін қолданамыз. және
; ЕКОЕ (3; 6) = 6 олай болса және ;
олай болса
« Бас Бармақ» әдісі арқылы бағалау
III Сабақ мақсатына жету үшін жаңа білімді практикада бекітіпдамытамын Оқушыларға төмендегі есептерді орындау ұсынылады. Тақтада жұмыс Мысал 1 a)
және
b)
және
c)
және
d)
және
Мысал 2 IV.Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, салыстырыңдар:
a)
және
b)
және
V.Оқулықпен жұмыс №399 №400 /ауызша/ Сергіту сәті. Интерактивті тақтада жай бөлшектерді салыстыру өрнектері көрсетіледі, егер салыстыру дұрыс орындалса: қолымызды жоғары көтеріп шапалақ ұрамыз, егер дұрыс орындалмаса: қолды алға көтеріп отырып тұрамыз
1
VIМәтінмен берілген тапсырмаларды топтасып орындау Есептің шартымен танысып, оқушыларды дескриптор құрастыруға ынталандыру. Дескриптор: білім алушы : - Есептің қысқаша шартын жазады, - Жай бөлшектерді салыстырады, - Есепте қойылған сұраққа жауап береді 1. Оқушы бірінші күні кітаптың
бөлігін, екінші күні
ал үшінші күні
бөлігін оқыды. Оқушы қай күні ең көп оқыды ? 2. Тынық мұхит жер шарының сулы ауданының
бөлігін, Атлант мұхиты
бөлігін, ал Үнді мұхиты
бөлігін алады. Осы шамаларды салыстырып ең үлкен және ең кіші мұхиттың атын атаңыз ? 3. Раушан Желтоқсан айындағы ауа райын белгілеп отырды. Желтоқсан айының
бөлігінде күн ашық болды.
бөлігінде күн бұлтты болып, қар жауды, ал
бөлігінде күн бұлтты болды, бірақ қар жауған жоқ Ауа райының қандай күні көп, қандай күні аз ? VIIҚалыптастырушы бағалауға тапсырма(жеке жұмыс):
2 - нұсқада
1-нұсқа 1 – тапсырма Боялған бөліктерді салыстырыңыз. Бос торкөздерге <, >, = белгілерін қойыңыз:
2- тапсырма Жай бөлшектерді салыстырыңдар: а)
б)
с)
2-нұсқа 2- тапсырма Жай бөлшектерді салыстырыңдар: а)
б)
с) (ҚБ)Жұпта дәптерлерін алмастыру арқылы бір біріндескриптор арқылы бағалайды. Ал енді бағалау парағын толтырып, «сабақтың мақсатына жете алдық па?» сұрағына жауап табайық.
|
Таратпа қағаз
Слайдқа шығарылады | ||||||||||||||||
3мин |
VIII. Рефлексия.Бағдаршам әдісі арқылы бағалау Кері байланыс
IX. Үй тапсырмасы: №405, №408
|
| ||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| ||||||||||||||||
топтық жұмыс жұмыс барысындаоқушылардың бір-біріне түсіндіреді, көмектеседі, түсіндіреді яғни бір- бірін оқытады |
«басбармақ», бір- бірін бағалау, өзін-өзі бағалау, бағалау парағы бойынша«бағдаршам» әдісі, |
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын асырмау. Сергіту сәтін жасау.
| ||||||||||||||||
Қорытындылау Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты нығайтуы мүмкін (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе оқушылар туралы не білдім? |