9- сабақ. Мəліметтер форматы
Тақырыбы: Мəліметтер форматы |
Мектеп: | ||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: | ||
7-сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: | |
Оқыту мақсаты |
7.3.3.1 деректердің типін жіктеу | ||
Сабақтың мақсаты |
Деректерді типтерге жіктейді. Ұяшықтарды пайдаланатын деректердің түрлеріне қарай пішімдейді. | ||
Тілдік мақсаттар |
Пəндік лексика жəне терминология: Деректер типі, формула, қатар, ұяшық | ||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Практикалық жұмыстарды орындауда сұрақ-жауап, диалог ұйымдастыру | |||
Жазу: Формулаларды жазады. | ||||
Тірек білім, білік, дағдылар |
Сандар жиымдар, ұяшықтарды басқару, форматтау ұғымдарын біледі. | |||
Жоспар | ||||
Кезеңдер |
Уақыт минут |
Жоспарланған іс-əрекет |
Қолданыла- тын əдістерге ұсыныс |
Қолданыла- тын ресурстар Қосымша ақпарат көздері |
Үй тапсырма- сын сұрау |
8 |
Электрондық кестелердің элементтерін форматтау тақырыбы бойынша негізгі тірек ұғымдарды қағазға түсіру |
Фронталды тексеру |
Дəптер парағы |
Мəселе |
2 |
Электрондық кестеде деректер типін жіктеуді жəне кестені автоматты толтыруды қалай жүзеге асыруға болады? |
Сұрақ-жауап |
|
Миға шабуыл |
3 |
ü Математикадағы сандардың қандай жиындарымен таныссыңдар? ü Олар қалай жіктеледі? ü Ұяшықтарға біртекті мəліметтерді енгізуді автоматтандыруға бола ма? ü Енгізуді автоматтандырудың тиімділігі неде? |
Жеке ойлану, топта, ұжымда пікір-алмасу. Ортақ тұжырымға келу |
А4,А3 қағаздар |
Білу жəнетүсіну |
15 |
Білу кезеңі жəне түсіну кезеңінде төмендегі сұрақтарға жауап іздей отырып, жаңа білімді игеру. 1. Деректер типі дегеніміз не? 2. Excel-де деректер типін не үшін қолданады? 3. Кесте ұяшықтарына деректердің қандай түрлерін енгізуге болады? 4. Ұяшықтарды біртекті мəліметтермен автоматты толтыру деген не? 5. Ұяшықтарды қандай мəлімет түрлерімен автоматты толтыруға болады? 6. Ұяшықтағы сандарды автоматты қосу жұмысы қалай орындалады? |
Жаңа ақпаратты топта бірін-бірі үйретіп, түсіну үшін «Сократтық шеңбер» əдісін қолдану |
|
|
|
7. Ұяшықтарға формуланы автоматты қою деген не? 8. Ұяшықтарды автоматты толтыру пайдаланушы жұмысын қаншалықты жеңілдетеді? 9. Ұяшықтарды есептеп шығару жолын түсіндіріп бер. |
|
|
Қолдану |
12 |
Практикалық жұмыс: 1. Ұяшықтарды бірдей сандар- мен автоматты толтыру. 2. Ұяшықтарды 1-10 аралығын- дағы сандармен толтыру. 3. Ұяшықтарға мерзімді автоматты қойып шығу. Практикалық тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың ұяшықтарға жазылатын декректердің типін дұрыс пайдалануына назар аудару кажет! |
Жұптық жұмыс |
Оқушы дəптері |
Рефлексия |
4 |
Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беру керек: - Сабақ барысында көңіл күйің қандай болды? - Маған ... қызықты болды. - Маған түсінуге ...қиын болды. - Мен ...түсіндім. - Сабақ маған тұрмыстағы/техникадағы ... түсінуге мүмкіндік берді. - Мен ... тақырыбында қосымша ізденуді қаладым. |
Диалогты ұйымдастыру немесе жазбаша тарату арқылы |
Оқушы дəптері |
Үй тапсыр- масы |
1 |
Тақырыптан алған білімдеріңмен «Жыл қайыру» кестесін жасау |
Жеке орындауға арналған |
Компьютерде файл түрінде сақтау |
Ақпарат- тық ресурстар |
|
http://excel2.ru/articles/marker- zapolneniya-v-ms-excel http://blog.depit.ru/autozapolnenye- excel/ |
|
|